30 Ağustos Zafer Bayramı Etkinlikleri Kapsamında Çanakkale Boğazı Açık Su Yüzme Yarışması Eceabat kumsalında başlayıp Çanakkale Çimenlik Kalesi'nde son buldu.

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle geleneksel olarak düzenlenen boğazı yüzerek geçme yarışması bu yıl 33’üncü kez yapıldı. Eceabat kumsalında başlayıp Çimenlik Kalesinde son bulan 3,5 millik parkurda gerçekleşen yarışta, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Daire Başkanımız Rahmi Aksoy’un da katıldığı yarışa 170’i yabancı olmak üzere 682 sporcu katıldı.

Yarışmacılar feribotla başlama işaretinin verileceği Eceabat ilçesine götürüldü. Çok sayıda engelli sporcu da yarışlarda kulaç atarken, zorlu bir mücadele yaşandı. Yüzme yarışında sporcuların güvenliği için Çanakkale Boğazı çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı. Sahil güvenlik, deniz polisi ve balıkçı tekneleri yüzücülere refakat etti.

Yarışmada, erkeklerde birinciliği 44 dakika 25 saniyelik derecesi ile Oğuz Çam, ikinciliği 45 dakika 17 saniye ile Dursun Saru, üçüncülüğü 47 dakika 40 saniye ile Emrah Karaboğa kazandı. Kadınlarda ise 50 dakika 35 saniye ile Bengisu Avcı birinci, 51 dakika 41 saniye ile Erenay Oğur ikinci, 51 dakika 43 saniye ile Necla Naz Hatipoğlu üçüncü oldu.

Yarışmayı bitiren tüm sporcularımıza madalya dağıtılırken, dereceye girenlere ise ayrıca çeşitli ödüller verildi.

Yarış sonunda, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma Ve Koordinasyon Daire Başkanımız Rahmi Aksoy ve Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürümüz Sedat Bektaş hakemlere teşekkür etti.